W dzisiejszych czasach firmy bezustannie szukają różnych możliwości, aby zdobyć więcej użytkowników przy utrzymaniu niższych kosztów. Multiplatformowe aplikacje mobilne oferują dobre rozwiązanie dla tego problemu. Tworząc aplikację, która działa zarówno na iOS, jak i Androidzie, firmy mogą oszczędzić czas i pieniądze, wciąż gwarantując swoim użytkownikom dobry produkt. Dzisiaj przedstawimy wam osiem powodów, dla których powinniście wybrać właśnie wieloplatformową aplikację mobilną.

W tym artykule dowiecie się jak możecie:

  • Oszczędzić pieniądze tworząc jedną aplikację dla wielu platform
  • Wypuścić swoją aplikację szybciej.
  • Zagwarantować swoim użytkownikom odczucia jak w aplikacjach natywnych.
  • Trafić ze swoją aplikacją do większej liczby ludzi, niezależnie od urządzenia czy kontynentu, na którym żyją.
  • Czerpać benefity z silnej społeczności i wielu zasobów

1. Oszczędność finansowa z multiplatformowymi aplikacjami mobilnymi

Pierwszym problemem, o którym każdy właściciel firmy musi pomyśleć przed stworzeniem nowego projektu jest oczywiście kwestia finansów. Kluczowym aspektem jest oszczędność pieniędzy przy równoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości produktu. I to właśnie jest najważniejszy powód, dla którego Multiplatformowe aplikacje mobilne są zdecydowanie lepszym wyborem od natywnych.

Stwórz raz, wypuść wszędzie

Rozwijanie aplikacji mobilnej zarówno na iOS, jak i Androida może być niesamowicie kosztowne. W przypadku multiplatformowych aplikacji, tworzysz swoją aplikację raz i możesz ją wypuścić na oba systemy operacyjne. W zależności od rozmiaru i typu projektu, same koszty rozwoju w przypadku takiego rozwiązania spadną o około 30-50%, a to już oszczędność kilkudziesięciu tysięcy złotych w porównaniu do natywnych aplikacji na dwie platformy. Dodatkowo istnieją też inne miejsca, w których rozwiązanie o którym mówimy okaże się bardziej opłacalne.

Zredukowane koszty utrzymania

Utrzymanie jednej aplikacji jest znacznie łatwiejsze niż zajmowanie się dwiema wersjami na raz. Nie potrzebujesz dwóch grup deweloperów – wszystkim zajmował się będzie tylko jeden zespół. W efekcie przyniesie to obniżenie kosztów o około 60-80% w porównaniu do natywnych aplikacji.

Jednym z największych plusów wieloplatformowych aplikacji mobilnych jest możliwość stałych i spójnych aktualizacji na obu systemach operacyjnych. W przypadku natywnych aplikacji należałoby aktualizować dwie różne bazy kodu, co mogłoby poskutkować dłuższym czasem wprowadzenia usprawnienia na jednej z platform. W przypadku multiplatformowych aplikacji mamy do czynienia z tą samą jedną bazą kodu, co gwarantuje aktualizację i na iOS-ie i na Androidzie w tym samym czasie.

Chciałbyś stworzyć swoją aplikację? Sprawdź naszą ofertę wieloplatformowych aplikacji mobilnych:

2. Szybszy czas wypuszczenia multiplatformowej aplikacji mobilnej

Mówi się, że „czas to pieniądz”, więc skoro w ostatnim paragrafie rozważaliśmy koszty, to teraz pora przeanalizować aspekt czasowy. Oczywistym jest, że dla każdego właściciela firmy zaoszczędzenie jak największej ilości czasu jest kluczowe, a multiplatformowe aplikacje mobilne robią to bardzo dobrze.

Usprawniony proces rozwoju

Krótko mówiąc, te same powody, które sprawiają, że wieloplatformowe aplikacje są tańsze, sprawiają też, że są szybsze w rozwoju. Skoro deweloperzy tworzą tylko i wyłącznie jedną bazę kodu, nie będą musieli spędzić kolejnych godzin na tworzeniu drugiej od zera. Podamy wam kilka przykładów, które pozwalają tej technologii być tak efektywną:

  • Szybsze programowanie: Mniej linii kodu oznacza szybszy rozwój i wypuszczenie aplikacji.
  • Spójne aktualizacje: Zmiany mogą być wprowadzone w jednym miejscu i zobaczymy je na wszystkich platformach.
  • Mniej czasu na testowanie: Sprawdzanie jednej bazy kodu jest szybsze niż wielu wersji.

Jednoczesne uruchomienie na wielu platformach

W przypadku wieloplatformowych aplikacji, mając gotową bazę kodu możemy wypuścić produkt na iOS i Androida w tym samym czasie. Ten aspekt jest kluczowy dla firm, które chcą zbudować szybko spore grono użytkowników. Oto jak multiplatformowe aplikacje w tym pomagają:

  1. Natychmiastowa dostępność: Użytkownicy na obu platformach mają dostęp do twojego produktu od razu,
  2. Przewaga nad konkurencją: Uruchomienie twojej aplikacji w tym samym czasie na iOS-ie i Androidzie pomoże ci wyróżnić się na zatłoczonym rynku.
  3. Opinie użytkowników: Otrzymasz opinię szerszego grona osób, co pomoże ci w szybszym wprowadzeniu poprawek.

Podsumowując, wybranie wieloplatformowych aplikacji mobilnych przyspiesza nie tylko proces tworzenia aplikacji, ale także wprowadzania potencjalnych poprawek oraz testowania, co zaoszczędzi ci ogromną ilość czasu w dłuższej perspektywie.

Czym są Wieloplatformowe Aplikacje Mobilne? - Link
Czym są Multiplatformowe Aplikacje Mobilne – czytaj więcej

3. Użytkowanie aplikacji bardzo zbliżone do natywnego

To bardzo ważne, aby po pierwszym otwarciu aplikacji użytkownik zobaczył coś, do czego jest już przyzwyczajony. Przecież nie chcielibyśmy go zaskoczyć i zmuszać do zmieniania swoich przyzwyczajeń tylko dlatego, że nasza aplikacja nie będzie miała funkcji dostosowanych do danego systemu operacyjnego. W tym miejscu warto wspomnieć o najpopularniejszym frameworku do wieloplatformowych aplikacji – React Native i jego natywnych komponentach.

React Native i natywny interfejs użytkownika

React Native pozwala programistom tworzyć aplikacje, które sprawiają wrażenie stworzonych specjalnie dla iOS-a czy Androida. To oznacza, że konsumenci naszego produktu doświadczą znajomy im interfejs użytkownika, sprawiając, że łatwiej będzie im się do niego przyzwyczaić i poruszać po naszej aplikacji. Przedstawiamy wam kluczowe aspekty takiego rozwiązania:

  • Spójne komponenty interfejsu użytkownika: Konsumenci widzą te same przyciski, ikony i układy co w natywnych aplikacjach.
  • Płynna nawigacja: Użytkownicy mogą poruszać się po aplikacji bez żadnych przeszkód związanych z innymi nawykami.
  • Znajome interakcje: Aplikacja odpowiada na działania użytkownika dokładnie tak, jak natywna.

Optymalizacja dla użytkowników iPhone’ów

Dla konsumentów ekosystemu Apple, posiadanie aplikacji, która będzie przystosowana do ich standardów, jest kluczowe. React Native pomaga to osiągnąć poprzez:

  1. Zaadaptowanie się do wskazówek iOS: Aplikacja wygląda i zachowuje się jakby była typową aplikacją na iOS.
  2. Wykorzystanie natywnych elementów: Dostęp do specjalnych funkcjonalności iPhone’a gwarantuje użytkownikowi jak najlepsze doświadczenie z aplikacją.
  3. Optymalizacja wydajności: Aplikacja działa bezproblemowo.

Podsumowując, użycie React Native’a w wieloplatformowym rozwoju aplikacji nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także gwarantuje, że odczucia użytkowników na iOS i Androidzie będzie niemal identyczne w porównaniu do natywnej aplikacji.

Jeżeli chcesz, żeby twoją aplikację tworzył najlepszy zespół deweloperów, sprawdź naszą ofertę Wieloplatformowych Aplikacji Mobilnych.

5. Szersze grono użytkowników poprzez wieloplatformową aplikację mobilną

Wieloplatformowe aplikacje mobilne gwarantują szersze grono odbiorców
Multiplatformowe aplikacje mobilne mogą pomóc dotrzeć do większej liczby użytkowników

Po stworzeniu naszej aplikacji, kluczem do jej sukcesu jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. W Polsce najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Android, natomiast nie jest tak na całym świecie. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych to iOS ma przewagę, więc jeżeli chcesz dotrzeć ze swoją aplikacją do jak największego grona odbiorców, to ważne, aby działała ona na obu systemach.

Multiplatformowe aplikacje mobilne – dotrzyj do użytkowników Androida i iOS’a

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w USA 60% telefonów działa na systemie operacyjnym Apple’a. Oznacza to, że jeżeli chcesz trafiać w to grono konsumentów i wybierzesz natywną aplikację, z automatu tracisz co najmniej 40% potencjalnych użytkowników. Multiplatformowe aplikacje mobilne sprawią, że każdy, kto mógłby korzystać z twojej aplikacji, będzie miał możliwość ją zainstalować na swoim urządzeniu.

Globalna społeczność jako target multiplatformowych aplikacji mobilnych

Porozmawialiśmy już trochę o Stanach Zjednoczonych, natomiast patrząc na cały świat, społeczność w większości decyduje się na Androida. Ponad 70% urządzeń mobilnych korzysta z tego systemu operacyjnego, co oznacza, że jeżeli twoja aplikacja go nie wspiera, to tracisz ogromny rynek. Mówimy tutaj o ponad 3 miliardach telefonów, które nie będą w stanie zainstalować twojego produktu. Z tego względu, jeżeli twoim targetem jest cały świat, definitywnie potrzebujesz wsparcia zarówno na iOS, jak i Androida.

Chcesz się dowiedzieć co robimy, aby nasza aplikacja pasowała użytkownikom obu systemów operacyjnych? Zadaj nam pytanie tutaj:

5. Silny ekosystem deweloperski i mocne wsparcie społeczności z React Native

Najlepsze platforma służąca do tworzenia aplikacji mobilnych, React Native, posiada ogromną społeczność. Tysiące aplikacji są tworzone w tej technologii każdego roku, co oznacza, że bardzo wiele deweloperów zajmuje się tym frameworkiem, tworzy nowe biblioteki czy naprawia błędy.

Ogromna pula ekspertów

React Native ma bogaty ekosystem i bardzo mocne wsparcie społeczności. Wiele programistów bardzo lubi ten framework ze względu na wiele bibliotek, wtyczek i innych narzędzi które przyspieszają proces rozwoju aplikacji. Oznacza to, że deweloper może szybko znaleźć pomoc i otrzymać odpowiedź na dręczące go pytania. Dzięki temu stworzenie aplikacji powinno być relatywnie szybkie i optymalne.

Ciągłe aktualizacje i próby ulepszenia frameworku

Społeczność działająca wokół React Native cały czas pracuje nad sprawieniem, że będzie jeszcze lepszy. Oznacza to, że deweloper dostaje regularne aktualizacje, które dodają nowe funkcje czy naprawiają błędy. Programiści mogą też dzielić się swoimi narzędziami czy bibliotekami, sprawiając, że innym łatwiej jest tworzyć lepsze aplikacje.

6. Osiągnięte sukcesy z React Nativem

Warto wspomnieć o tym, że React Native jest używany przez jedne z największych firm na świecie, co prawdopodobnie oznacza, iż sam na co dzień korzystasz z aplikacji stworzonych właśnie w tym frameworku. To tylko udowadnia, że technologia ta potrafi oszczędzić ogromne ilości czasu i pieniędzy.

Zaufanie największych firm

Wiele dobrze znanych firm z powodzeniem używa React Native budując swoje aplikacje. Oto kilka przykładów:

  • Bloomberg: Korzysta z React Native w swojej aplikacji finansowej.
  • Facebook: Twórca React Native korzysta z niego w swoich aplikacjach
  • Uber Eats: Wykorzystuje React Native do ulepszenia UX

Inne przykłady wykorzystania

React Native służył nie tylko do tworzenia całych aplikacji od zera, ale również był implementowany do istniejących już produktów, aby poprawić jakość ich użytkowania lub proces ich rozwoju. Tutaj kilka przykładów:

  1. Instagram: Zintegrował React Native z istniejącą już aplikacją, aby poprawić szybkość rozwoju.
  2. Airbnb: Podobnie jak w przypadku Instagrama, framework wprowadzony, aby przyspieszyć proces aktualizowania.
  3. Walmart: Wprowadzenie React Native’a poprawiło wydajność aplikacji.

7. Brak kompromisów związanych z wydajnością i odczuciami użytkownika

React Native nie wymusza kompromisów
Multiplatformowe aplikacje mobilne nie wymuszają żadnych kompromisów

W kwestii aplikacji mobilnych, wydajność jest aspektem absolutnie kluczowym. Multiplatformowe aplikacje mobilne potrafią osiągnąć poziom tych natywnych w kwestii użytkowania, nie tracąc przy tym ani trochę na responsywności i wydajności. Szczególnie w przypadku takiego frameworka jak React Native, który pozwala deweloperom na tworzenie szybkich aplikacji na iOS i Androida.

Moduły natywne optymalizujące wydajność na iOS i Androida

Jedną z największych przewag React Native’a nad innymi popularnymi wieloplatformowymi frameworkami jest możliwość użycia natywnych komponentów interfejsu użytkownika bez straty wydajności:

  • Bezpośredni dostęp do natywnych funkcjonalności: Wieloplatformowe aplikacje mobilne mogą wykorzystywać natywna moduły, wykorzystując przy tym pełny zakres zasobów urządzenia
  • Efektywna wydajność: Używając natywnych komponentów, aplikacje potrafią działać tak dobrze jak ich natywne odpowiedniki
  • Płynne doświadczenie użytkownika: Użytkownicy mogą korzystać z aplikacji, która zachowuje się podobnie jak inne, niezależnie od platformy.

Bezpośredni dostęp do natywnych API

React Native ma bezpośredni dostęp do natywnych API. Oznacza to, że multiplatformowe aplikacje mobilne czerpią z tego pewne korzyści:

  • Wykorzystanie możliwości urządzenia: Możliwość wykorzystania zaawansowanych funkcjonalności jak aparat, GPS i innych.
  • Lepsza responsywność: Aplikacje są w stanie szybko reagować na działania użytkownika, poprawiając jego ogólną satysfakcję.
  • Stałe aktualizacje: Ciągłe ulepszenia frameworka zapewniają utrzymanie wydajności aplikacji na najwyższym możliwym poziomie.

Używając narzędzi takich jak React Native, programiści mogą stworzyć natywne wręcz aplikacje dla obu platform, gwarantując dobre doświadczenia podczas ich użytkowania.

Interesuje cię jak działają natywne komponenty w React Native? Sprawdź ten film:

8. Integracja funkcji specyficznych dla platformy

React Native pozwala deweloperom w łatwy sposób integrować funkcje specyficzne dla platformy. Oznacza to, że do twojej aplikacji możesz dodać unikalne funkcjonalności danego systemu operacyjnego, o czym po krótce wspomnieliśmy wcześniej. Dobrym przykładem mogą tutaj być usługi lokalizacyjne Androida czy natywny aparat w iOS. Ta elastyczność pozwala lepiej dostosować aplikację do standardów wyznaczonych przez daną platformę.

Bezproblemowa obsługa różnic w multiplatformowych aplikacjach mobilnych

W trakcie procesu rozwoju aplikacji, bardzo ważne jest odpowiednie zarządzenie różnicami pomiędzy iOS-em i Androidem. React Native posiada narzędzia, które pomagają deweloperom w łatwiejszym zaadaptowaniu się do tychże różnic.

  • Możliwość ponownego użytku kodu: Można ponownie użyć znaczną część kodu na obu platformach
  • Komponenty dedykowane: React Native posiada komponenty dedykowane danej platformie, zapewniając natywne odczucia.
  • Warunkowe renderowanie: W łatwy sposób można wyrenderować różne elementy interfejsu użytkownika, zależnie od platformy.

Integracja z istniejącymi aplikacjami

Jeżeli posiadasz już istniejącą aplikację, połączenie jej z funkcjonalnościami React Native’a jest bardzo proste! W kilku krokach możesz dodać nowe funkcje, ekrany, widoki itd. Kroki te zależą od platformy, na której twoja aplikacja działa, natomiast proces jest generalnie bardzo przyjazny dla dewelopera. To oznacza, że twoja istniejąca aplikacja nie musi być tworzona od zera, co oszczędzi ci wiele czasu i pieniędzy.

FAQ

Czym są multiplatformowe aplikacje mobilne?

Multiplatformowe aplikacje mobilne są takimi produktami, które działają na różnych systemach operacyjnych posiadając tę samą bazę kodu. Sprawdź nasza artykuł: „Czym są multiplatformowe aplikacje mobilne?”, aby dowiedzieć się więcej.

Jaka jest najlepsza platforma do rozwoju aplikacji mobilnej?

Biorąc pod uwagę ogromną społeczność, natywne doświadczenia użytkownika oraz popularność wśród największych firm, najlepszym frameworkiem będzie React Native.

Kiedy powinienem wybrać multiplatformowe aplikacje mobilne zamiast natywnych?

Najważniejszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę jest cel twojej aplikacji. Jeżeli wymaga ona zaawansowanych animacji na poziomie gier i niesamowitej wydajności, to natywna aplikacja będzie lepsza. W każdym innym przypadku, wybór tej multiplatformowej będzie bardziej optymalny.